Logo Prometeo Smart Solutions
Przepływ mocy w hybrydowej instalacji fotowoltaicznej

Wiele osób po 1 kwietnia 2022 roku kupiło instalacje fotowoltaiczne na zwykłych falownikach, które nie mają możliwości podłączenia magazynu energii. Zrobili tak za namową osób, które twierdziły, że cena odkupu energii z fotowoltaiki będzie podobna do ceny sprzedaży. Tak faktycznie było w szalonym 2022 roku podczas kryzysu energetycznego, jednakże w 2023 roku nastąpiła korekta i dziś ta cena kształtuje się w okolicach 20-30 gr. za 1 kWh. 

Żeby dokładnie to wytłumaczyć opiszemy system działający właśnie od 1 kwietnia 2022 roku 

  • Energia wytworzona a nie skonsumowana na miejscu jest wysyłana do sieci
  • Sprzedawca energii w umowie kompleksowej ma obowiązek odkupowania energii po ustawowych stawkach
  • Te stawki przy średniej miesięcznej nazywają się RCEm o kształtują się właśnie miedzy 20-30 gr za 1 kWh ( im więcej generacji energii z OZE w sieci tym stawka jest niższa )
  • Stawki przy rozliczeniu godzinowym RCE kształtują się od 0-30 groszy w godzinach generacji prądu z fotowoltaiki do nawet 2-3 PLN za 1 kWh w godzinach kiedy fotowoltaika nie pracuje ( rano i wieczorem )

Ceny te odzwierciedlają fakt, że w ciągu dnia mamy tej energii za dużo a wieczorem za mało stąd dość dużą presja na magazynowanie tej energii. 

Magazyny energii 

Magazyn energii zbiera nadwyżki energii wysyłanej do sieci np. w godzinach dziennych kiedy nie ma nas w domu, magazynuje a następnie dostarcza ją nam omijając system elektroenergetyczny. 

Jak dobrać magazyn energii 

Podstawową informacją jest szacunkowe dzienne zużycie. Z naszych obserwacji wynika, że średnia autokonsumpcja ( konsumowanie energii na bieżąco prosto z PV ) to 13-20%. Jeżeli więc dom zużywa rocznie 5000 kWh energii elektrycznej i nie posiada pompy ciepła oznacza to, że uśredniając jego średnie zużycie energii to 13 kWh. Dodając do tego współczynnik autokonsumpcji 20% oznacza to, że magazyn powinien mieć pojemność 10 kWh. 

Zasilanie rezerwowe

Hybrydowe falowniki fotowoltaiczne mają możliwość działania przy wyłączeniu zasilania z sieci a te bardziej nowoczesne również w przypadku niestandardowych parametrów z sieci. Jednakże należy pamiętać, że zasilanie rezerwowe zadziała jeżeli w magazynie będzie jeszcze energia - co oznacza, że zostawiając sobie 20% energii na zasilanie rezerwowe przy powyższym przykładzie pojemność magazynu powinna mieć 12 kWh ( 10 kWh na autokonsumpcję i 2 kWh na zasilanie rezerwowe)

Zbyt wysokie napięcie w sieci

Bolączka wielu klientów posiadających instalacje fotowoltaiczne. Jeżeli na jednej linii zasilającej znajduje się wiele instalacji fotowoltaicznych wpuszczających energię do sieci, to zgodnie z prawami fizyki napięcie w tej sieci rośnie. Jeżeli podniesie się powyżej normy ( 253V) to zgodnie z prawem nasz falownik musi się wyłączyć i poczekać do unormowania się parametrów. W praktyce wygląda to tak, że falownik co chwila włącza się i wyłącza obniżając ilość wygenerowanej energii z naszej instalacji. Można pisać pisma żądając dostosowania parametrów sieciowych do norm jednakże zakłady energetyczne nie mają obecnie bez modernizacji sieci technicznej możliwości reakcji na ten problem. 

Dzięki nowoczesnym falownikom hybrydowym połączonymi z magazynami energii i działającymi w trybie UPS ( bardzo ważny parametr ) jest możliwość przejścia w takim wypadku w tryb awaryjny. Co to oznacza. Falownik odcina się od sieci - spełnia obowiązujące prawo, jednakże dalej pracuje korzystając z energii z paneli fotowoltaicznych oraz magazynu energii. 

Jak rozbudować instalację o magazyn bez wymiany falownika 

Dostępne są różne rozwiązania 

  • RetroFit prostownica i falownik w jednym podłączony do naszej wewnętrznej sieci zamieniający płynący w naszych gniazdkach prąd z przemiennego na stały, następnie ładuje magazyn a prąd stały z magazynu znów zamienia na prąd przemienny. 
  • Falownik hybrydowy z wejściem GEN. Starą instalację PV zamiast do naszej sieci podłączamy do falownika hybrydowego, następnie ten podłączamy do magazynu energii oraz do naszej sieci elektrycznej. 

Najbardziej popularną opcją jest opcja druga, jednakże najbardziej popularną jest wymiana starego falownika. Koszt nowego czy to będzie RetroFit czy nowy falownik hybrydowy i tak musimy ponieść. 

Kiedy ta opcja jest stosowana:

  • stara instalacja oparta na mikroinwerterach - tutaj nie ma szans na wymianę falownika
  • stara instalacja jest instalacją gruntową oddaloną od miejsca wpięcia - wtedy koszt wymiany przewodów z AC na DC mocno podraża inwestycje 
  • Stary falownik jest w miejscu nieogrzewanym - mimo, że istnieją baterie podgrzewane, które mogą działać w temperaturze ujemnej koszt jest wyższy niż standardowych baterii - te standardowe muszą mieć przynajmniej 5-10 stopni do prawidłowej pracy. 

Opłacalność

Przy zwykłym korzystaniu z energii w domu i odpowiednim doborze magazynu jesteśmy w stanie przez około 250 dni w roku mieć energię całą dobę za darmo. 

Należy pamiętać, że osoby które nie wzięły dofinansowania na magazyn energii mogą to zrobić w obowiązującej edycji dotacji Mój Prąd. Dzięki temu taki magazyn zwróci się w 3-5 lat. 

 

 

 

 

 

 

 

Rozbudowa istniejącej instalacji fotowoltaicznej o dodatkowe panele i magazyn energii. 

Falownik Hybrydowy