Pompa ciepła - urządzenie znane od lat ale popularne dopiero ostatnio. Łączy ekologię oraz oszczędność. Potocznie mówi się że pompa ciepła to odwrotność klimatyzatora - nie do końca jest to prawda. Klimatyzator też jest pompą ciepła...
Na początek postaramy się wyjaśnić jak działa to urządzenie a następnie dlaczego klimatyzator to też jest pompą ciepła.
W urządzeniu tym jest czynnik chłodniczy - każdy producent stosuje różne chociaż Unia Europejska unifikuje czynniki. Czynnik ten ma dość niską temperaturę wrzenia - obecnie jest to minus 51,6 stopnia C ( czynnik R410A) Różnica między temperaturą otoczenia a temperaturą czynnika chłodniczego to jest energia do wykorzystania i ona jest wykorzystywana przez sprężarkę w pompie. Sam efekt jest podobny do pompowania ręczną pompką do np. roweru - nagrzewa się - w pompie ciepła to sprężone powietrze nagrzewa się do temperatury którą potem nagrzewa... właśnie. W pompie ciepła wodę, w klimatyzatorze powietrze.
Pompy ciepła dzielimy na tzw. dolne źródło zasilania a także na to co ogrzewa lub chłodzi
Oczywiście nie każdy klimatyzator ma funkcję grzania tak samo nie każda pompa funkcję chłodzenia, natomiast z punktu widzenia fizyki to są bardzo podobne urządzenia.
Wybierając rodzaj pompy ciepła do naszego domu musimy wziąć pod uwagę z jednej strony koszty z drugiej efektywność. Najbardziej efektywne są pompy ciepła woda woda - te mogą mieć źródło w wodach gruntowych ( pompa ciepła gruntowa ) ale też np. w pobliskim stawie. Efektywność pomp mierzy się współczynnikiem COP, który w przypadku pomp woda woda ( z np. stawu ) to 5,0 pomp gruntowych glikol - woda to 4.0 a powietrze woda czyli najbardziej popularnych to 3,0. Co to oznacza? Oznacza to, że potrzebujemy x jednostek energii elektrycznej na 10 jednostek energii cieplnej. Dla przykładu dom o zużyciu energii cieplnej 15 000 kWh rocznie potrzebuje - 15 000 kWh gazu z kotła gazowego o efektywności 100%, 15 000 energii elektrycznej z pieca elektrycznego o efektywności 100% i tylko 5000 kWh energii elektrycznej z pompy ciepła powietrze woda. W przypadku pompy ciepła gruntowej 4000 kWh a zasilanej wodą tylko 3000 kWh.
Jednakże jak to wszędzie są plusy i minusy - pompy ciepła gruntowe jako same urządzenia może nie są droższe ale odwierty podrażają koszt czasami dwukrotnie, dodatkowo źródło w gruncie może się skończyć lub na tyle ochłodzić, że nasza pompa nie będzie już efektywniejsza niż powietrzna.
Kolejną kwestią to jest ocieplenie domu - przy słabo ocieplonych domach nie ma sensu montować pomp ciepła - czemu? dobra pompa jeżeli nie daje rady ogrzać wystarczająco wody włącza grzałki co powoduje że jej efektywność jest taka sama jak zwykłego ogrzewania elektrycznego.
Czy pompy ciepła można montować jak się nie ma ogrzewania podłogowego - tak można ale należy zwrócić uwagę ile obecne nasze źródło ciepła daje temperaturę wody na wyjściu, jeżeli jest to do 55 stopni pompa da radę, jeżeli jest to wyżej - nie da rady. Oczywiście są na rynku pompy ciepła wysokotemperaturowe, ale zazwyczaj są to pompy przemysłowe i nie służą do ogrzewania domków jednorodzinnych. Posiadanie ogrzewania podłogowego powoduje, że nie musimy kupować silnej pompy - zazwyczaj wystarcza nam pompa o niedużej mocy dlatego, że temperatura puszczana na podłogę to tylko 35 stopni.
Jeżeli masz pytania chcesz zamontować u siebie pompę ciepła skontaktuj się z ekspertami Prometeo Smart Solutions.