Logo Prometeo Smart Solutions

Tania Energia dla Firm 

Modele zakupowe

  • FixPrice - stała cena - mimo szalejących kryzysów wciąż najpopularniejszy model zakupowy w Polsce. Charakteryzuje się stałą niezmienną ceną przez cały okres trwania umowy. Minusem tego modelu zakupowego jest to że nigdy nie wiemy czy moment podpisywania umowy to jest ten moment kiedy energia była najtańsza. Z jednej strony chroni nas przed podwyżkami ale z drugiej strony nie reaguje zupełnie na obniżki cen energii 
  • SPOT - rynek zakupu energii po cenach rzeczywistych. W praktyce wygląda to w ten sposób, że klient płaci za poprzedni miesiąc po średniej z danego miesiąca. Oczywiście w zależności od sprzedawcy są niuanse - jedni sprzedawcy liczą średnią arytmetyczną cen godzinowych z danego miesiąca a inni średnią ważoną cen z danego miesiąca - gdzie jest haczyk - energia wieczorem i rano jest dużo droższa niż w ciągu dnia tak więc średnia arytmetyczna jest wyższa. Jeżeli ktoś pobiera większość energii w ciągu dnia bardziej korzystna jest średnia ważona. Plusy są takie, że cena ta jest w większości roku niższa niż cena kontraktowa gdyż ryzyka wahań bierze na siebie odbiorca. Minusem jest to, że nie mamy stałej ceny więc nie mamy żadnej wiedzy ile będzie nas ona kosztowała w kolejnym miesiącu co przekładać się może na niższą marżowość naszej produkcji. 
  • Kontrakty FLEX - w tym modelu klient ma prawo przejść z kontraktów SPOT na kontrakt terminowy kiedy widzi zwiększające się ceny na giełdzie. U niektórych Spółek obrotu kontraktować na stałą cenę w tym modelu można zarówno kwartalnie, półrocznie, rocznie i na większą ilość lat.
  • cPPA - ze względu na biurokrację zdecydowanie najmniej popularna forma kontraktowania energii. Najprostszym językiem klient końcowy podpisuje umowę na zakup energii bezpośrednio od zielonego wytwórcy ( farmy wiatrowe i fotowoltaiczne ) i byłaby to w tym modelu najtańsza forma zakupu, jednakże profile produkcji w większości firm odbiegają od profili produkcji energii z OZE stąd konieczność wyboru POB ( podmiotu odpowiedzialnego za bilansowanie ) , który będzie bilansował nasz pobór energii z wytwarzaniem - czyli dokupował lub sprzedawał energię zgodnie z naszym profilem - odbywa się to na rynku bilansującym.  

W 2007 roku polski ustawodawca zliberalizował rynek energii elektrycznej dając możliwość każdemu klientowi na zmianę sprzedawcy energii podobnie jak to wygląda teraz w telekomunikacji. Historia jest taka, że dopiero od 2011 a tak naprawdę od 2013 roku zaczęły pojawiać się na rynku duże podmioty mogące konkurować ze spółkami Skarbu Państwa. Jednakże na początku jak to we wszystkim rynek dotykały problemy związane z jednej strony z nieuczciwymi praktykami a z drugiej strony z niedostosowaniem kontroli spółek obrotu nad działem handlowym. Największe nieuczciwe praktyki dotyczyły jak zwykle klienta najbardziej wyczulonego czyli klienta indywidualnego. Doprowadziło to do tego, że prawnie zakazano sprzedaży energii elektrycznej osobom fizycznym poza miejscem sprzedaży. Inna sytuacja dotyczyła firm gdzie jednak klient ten jest bardziej odporny na wszelkiego rodzaju manipulacje ale i tak Urząd Regulacji Energetyki od kilku lat dba o jakość obsługi każdej czy to państwowej czy prywatnej spółki obrotu. 

Tania energia elektryczna dla firm

Biorąc pod uwagę branżę OZE z której się wywodzimy ten rynek przez całą naszą działalność przeplatał się z rynkiem energii elektrycznej. Dzięki temu eksperci Prometeo Smart Solutions są w stanie doradzić zaproponowac i zakontraktować naszym klientom tanią i zieloną energię. Ta "zieloność" energii będzie miała istotny wpływ na raportowanie niefinansowe ESG które już za 3 lata ma obowiązywać każdą spółkę. 

Podczas naszej obecności na rynku energetycznym Polska była tak naprawdę w dwóch kryzysach, które z jednej strony ukształtowały ceny a z drugiej modele zakupowe. Pierwszy kryzys miał miejsce w 2018 roku gdzie poziom cen na Towarowej Giełdzie Energii wzrósł praktycznie z miesiąca na miesiąc - w pierwszym etapie o ponad 150% natomiast po korekcie pozostał na wzroście około 60% - tak żeby zobrazować skalę przed kryzysem energia czynna kosztowała klienta końcowego w granicach 20-22 gr. W trakcie kryzysu przed korektą około 50 gr. a po korekcie miedzy 35-44 Gr. Już wówczas rząd - w pierwszej połowie 2019r. - zamroził ceny energii elektrycznej. Pierwszy kryzys tak zaskoczył branżę, że wiele spółek obrotu zbankrutowały. 

Drugi bliższy naszym czasom kryzys nastąpił co ciekawe nie po wybuchu wojny na Ukrainie ale w 4 kwartale 2021 roku. Powodem kryzysu było dość szybkie obudzenie się przemysłu po pandemii koronawirusa i niedostosowanie podaży do popytu. Wojna na Ukrainie zwiększyła chaos i obudziła spekulantów którzy mocno grali ceną energii i gazu na rynku, mimo braku podstaw ekonomicznych.. ceny dochodziły do 3 zł za 1 kWh - spekulacje widać po wynikach finansowych niektórych spółek... Ten czas tego drugiego kryzysu zmienił podejście klientów do zakupu energii oraz wyodrębnił modele zakupowe, które kiedyś były dostępne tylko dla wielkich - dziś praktycznie każdy z tych modeli może skorzystać.