Logo Prometeo Smart Solutions
Falownik stringowy Huawei Solar
Niskonapięciowy falownik hybrydowy Deye

Falowniki - ich fachowa nazwa inwertery solarne – serce całej instalacji zarówno fotowoltaicznej jak i wiatrowej. Na przestrzeni lat rozwój falowników był niesamowity, od prostych stringowych z niską sprawnością poprzez takie, które miały coraz lepszą sprawność, falowniki obsługujące duże moce paneli a także te stosowane w rozwiązaniach farmowych o dużych mocach. Od momentu kiedy rynek zorientował się, że bez magazynowania energii, OZE nie jest idealnym rozwiązaniem falowniki również przeszły nawet nie tyle ewolucje ale rewolucję technologiczną stając się bardzo ważną i inteligentą częścią systemu elektroenergetycznego.

Jakie są rodzaje falowników.

  • Falowniki stringowe. W Polsce w związku z funkcjonującym bardzo długo systemem Net-meteringiem, który nie wymuszał montażu magazynu energii jest to najczęściej spotykane urządzenie. Jego jedyną rolą było przekształcanie prądu stałego biegnącego z paneli fotowoltaicznych na prąd przemienny, który występuje w naszych gniazdkach.
  • Falowniki z pełną optymalizacją. W większości instalacji solarnych ze względu między innymi na koszty panele są połączone do falownikach szeregowo. Ten system faktycznie jest tani, nie wymaga dużych nakładów na przewody i połączenia, ale ma wady związane z zacienieniami paneli. Szereg pracuje z mocą swojego najsłabszego ogniwa co oznacza, że zacienienie jednego panelu zmniejsza nam moc pozostałych. Jedno z rozwiązań, wymyśliła izraelska firma SolarEdge, która stworzyła system pozwalający na pracę każdego panelu lub grup paneli indywidualnie. Panele są podłączone do optymalizatora mocy następnie ten szeregowo jest podłączony z resztą optymalizatorów mocy. Optymalizator reguluje napięcie i natężenie na poszczególnym panelu a w szereg idzie już wyrównana moc paneli. Dzięki takiemu rozwiązaniu jeden panel nie ma wpływu na pracę reszty systemu. Jak to na rynku bywa rynek podążył za tą technologią. Huawei Solar również stworzył podobny system ale też na rynku pojawiły się pojedyncze optymalizatory, które zakłada się na jeden lub kilka paneli, które się zacieniają. Minusem tej technologii jest koszt zarówno zakupu, gdyż każdy panel lub grupa paneli potrzebuje dodatkowego urządzenia ale także koszt serwisu.
  • Mikrofalowniki/mikroinwertery jest to prawdziwa technologia połączeń równoległych. System składa się z mikroinwerterów do których podłączone są równolegle panele. Mikroinwertery obsługują jeden, dwa, cztery lub sześć paneli a ich ilość w całym systemie zależy od ilości paneli. Z jednej strony rewelacyjna technologia potrafiąca „wycisnąć” z każdego panelu maksimum, z drugiej strony ilość urządzeń, ich koszt, koszt serwisu powodują, że inwestycja jest kilkadziesiąt procent droższa od falowników stringowych. Zysk jest niewspółmiernie mniejszy do kosztów.

 

W końcu przechodzimy do falowników naszych czasów czyli falowników hybrydowych. Co tak naprawdę oznacza falownik hybrydowy.

Zgodnie z polskim i nie tylko polskim prawem dla bezpieczeństwa sieci, falownik podczas zaburzeń w sieci elektroenergetycznej lub przerwach w dostawie prądu musi się wyłączyć lub dokładniej rzecz biorąc odseparować od sieci. Zwykłe falowniki stringowe, falowniki z pełna optymalizacją lub mikroinwertery w takich przypadkach mają obowiązek się wyłączyć, poczekać na ustabilizowanie sieci lub powrót napięcia i dopiero wtedy mogą kontynuować pracę. Falowniki hybrydowe są przystosowane do obsługi magazynu energii. Mają możliwość odseparowania się od sieci i pracę w układzie zamkniętym. Nie należy mylić falownika z obsługą magazynu z falownikiem hybrydowym. Falownik z obsługą magazynu po sygnale z sieci, że ma się wyłączyć wyłącza się. Falowniki hybrydowe – oczywiście na życzenie inwestora – mogą pracować dalej. Jakie są falowniki hybrydowe?

 

  • Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są hybrydowe falowniki wysokonapięciowe. Ich budowa jest prosta stąd jest to bardzo tanie rozwiązanie. Falownik musi mieć wysokie napięcie podawane z magazynu sięgające kilkuset Volt, to napięcie za pomocą przetwornicy DC/DC podnosi do wartości, którą może potem zamienić na prąd przemienny AC. Falowniki te mają zewnętrzne przekładniki montowane w rozdzielnicy inwestora, które mierzą pobór prądu w stronę sieci i z sieci, dzięki czemu mogą sterować pracą magazynu zgodnie z ustawieniami użytkownika. Najczęściej w falowniku wydziela się obwody krytyczne, które w przypadku braku prądu z sieci są zasilane z paneli fotowoltaicznych i podłączonego magazynu energii. Aby cały dom zasilać w taki sposób należy zgodnie z prawem zamontować separator galwaniczny. Jest to drogie rozwiązanie stąd część instalatorów tego nie robi co grozi potężnymi karami a w przypadku wypadku nawet więzieniem. Falownik, który ma podpięte obwody krytyczne zasilane podczas braku dostaw energii przełącza się na nie w trybie EPS. Tryb EPS jest to tryb zasilania rezerwowego, który przełącza obwody w kilka milisekund ale też może być to kilka minut.
  • Niskonapięciowe falowniki hybrydowe. Jest to jedno z najbardziej bezpiecznych i nowoczesnych urządzeń na rynku. Jego minusem jest cena, która czasami jest dwukrotnie większa niż falowników wysokonapięciowych. Powodem tej ceny jest budowa. Falownik obsługuje baterie o niskim napięciu 40-60V co też oznacza, że przetwornica DC/DC nie jest w stanie zamienić napięcia na to, które jest potrzebne do zamiany na prąd przemienny. W falownikach tych zastosowano transformator, który właśnie z tych 40-60V jest w stanie zamienić to napięcie na 700. To napięcie jest potrzebne, aby można było je zamienić na 400V prądu przemiennego. Ten transformator jest separatorem galwanicznym. Jeżeli cały obiekt przepuścimy przez ten falownik powstaje mikrosieć. To falownik dba o jakość prądu reagując na złe napięcia lub natężenia w sieci elektroenergetycznej dbając tym samym o żywotność naszego sprzętu. Falownik wykrywając złe parametry sieci przełącza się w trybie UPS w zasilanie awaryjne odcinając się od sieci zewnętrznej. Czym tak naprawdę różni się UPS od EPS. Nie czasem przełączenia. UPS  oznacza ciągłe zasilanie, EPS awaryjne. Ogólnodostępne zasilacze UPS stosowane zazwyczaj w serwerowniach pozwalają na ciągłe dostarczanie odpowiednich parametrów prądu. EPS gubi te parametry. Posiadając falownik hybrydowy niskonapięciowy z trybem UPS nie interesują nas wysokie napięcia w sieci czy złe parametry. Falownik pracuje non stop.

 

Nasza firma dostarcza rozwiązania dla każdego użytkownika dbając równocześnie o ekonomię rozwiązania ale też o bezpieczeństwo użytkownika. W naszej ofercie znajdziecie Państwo falowniki renomowanych producentów takich jak:

Deye, Huawei, SolarEdge, Hoymiles, Sofar Solar, Solis, Solax, Ap System, Fronius, SMA.

Falowniki solarne 

Wysokonapięciowy falownik hybrydowy Fronius GEN24