Wybór zestawu instalacji fotowoltaicznej wydaje się prosty ale jednak taki nie jest. Na rynku zazwyczaj handlowiec sprzedaje to co firma, z którą współpracuje ma. A firmy te dość często wybierają z rynku coś co nie do końca spełnia wszystkich oczekiwania. Najbardziej popularne rozwiązania to te gdzie bez wiedzy można jest sprzedać - czyli najtańsze. Ale czy wybór najtańszego zestawu który ma służyć nam 20,30 lat a nawet więcej lat jest dobrym rozwiązaniem? Czasami tak ale często nie.
Biorąc pod uwagę fakt, że nasze doświadczenie sięga początku branży i wiele razy słyszeliśmy "kłótnie" który panel czy falownik jest lepszy stworzyliśmy "mapę" dla każdego klienta. Nie oferujemy tylko tego "co mamy" ale praktycznie każdy klient bez względu na to czego potrzebuje będzie zadowolony. Mapa ta jest podpowiedzią, gdzie wybór sprzętu jest uzależniony od miejsca montażu czy też charakteru obiektu.
Od czego zacząć wybór sprzętu - od paneli. Na rynku znajduje się setki jeżeli nie tysiące producentów paneli. Prym w tej kwestii należy do Chin, dlaczego? Chiny są jednym z największych wydobywców krzemu z którego dzisiejsze panele są stworzone, dodatkowo Chiny mają dostęp do metali ziem rzadkich które również są potrzebne do produkcji ogniwa fotowoltaicznego. Pozostaje tylko dorzucić szkło i aluminium i mamy gotowy panel. Składanie paneli może i odbywa się w innych krajach niż Chiny ( Niemcy, Polska, Hiszpania, USA i inne) jednakże ogniwo każdy z tych producentów musi kupić. Z drugiej strony nie oddalony łańcuch produkcyjny ( produkcja ogniw i paneli odbywająca się w tym samym miejscu ) powoduje że koszt wytworzenia jest dużo niższy niż w innych krajach. Z drugiej strony ze względu na potencjał produkcyjny a tym samym zyskowność przedsiębiorstwa - Chińczycy mają potencjał finansowy i ludzki do poprawy efektywności paneli - to w większości Oni odpowiadają za technologie które dziś dominują na świecie.
Kolejny krok w wyborze to inwerter solarny potocznie zwany falownikiem. Jest to serce całej naszej instalacji. Odpowiedzialny jest za przekształcanie prądu stałego, generowanego przez panele fotowoltaiczne na prąd przemienny taki jaki mamy w gniazdku. Ale nie jest to jedna rola inwertera. Ma za zadanie również monitorować parametry naszej sieci elektrycznej i dostosowywać pracę i jakość energii do niej. Dba o prawidłowość pracy obwodów solarnych alarmuje o wykrytych anomaliach. Te nowocześniejsze dbają też o kondycję naszych paneli. Na polskim rynku najbardziej popularne są niestety te najtańsze falowniki. Mało który handlowiec jest w stanie wychwycić różnice między jednym a drugim dlatego my w Prometeo Smart Solutions znamy specyfikę praktycznie większości falowników dostępnych na polskim rynku i jesteśmy w stanie zaproponować dedykowane rozwiązanie pod każdego klienta.
System montażowy - kolejny ważny element, który źle dobrany zagraża naszemu i innych bezpieczeństwu. Instalacje możemy zamontować na dachu - których jest kilka rodzajów - na gruncie gdzie też podłoże różni się od siebie oraz najmniej popularne na elewacji budynku. W przypadku wyboru systemu montażowego do instalacji PV nie można iść na skróty. Rodzaj dachu, rodzaj pokrycia dachu, wysokość budynku, klasa strefy wietrznej to tylko kilka elementów, które inżynierowie Prometeo Smart Solutions biorą pod uwagę przy projektowaniu całego zestawu.
Instalacja fotowoltaiczna jest elektrownią - produkuje prąd o wysokim napięciu i dość często o dużej mocy. W całej instalacji równie ważne o ile nie najważniejsze są zabezpieczenia oraz przewody. To one dbają o Wasze bezpieczeństwo. Prometeo Smart Solutions zakłada w każdym wypadku sprawdzone i renomowane zabezpieczenia AC/DC zabezpiecza je dodatkowo przeciwpożarowo, każda instalacja jest uziemniona, przewody tak dobrane i takiej jakości żeby czuć się bezpiecznie. Na końcu każdego montażu wszystko jest testowane mierzone i sprawdzane.
W skład instalacji fotowoltaicznej wchodzą też elementy, które mogą być konieczne dla prawidłowego działania takie jak chociażby optymalizatory mocy, które są dobrym rozwiązaniem na zacienienia paneli, wyłączniki przeciwpożarowe służące do odcinania napięcia, konektory ( wtyczki ), którymi panel jest podłączony do drugiego. To są tylko przykłady - takich elementów które zapewniają bezpieczeństwo nam i naszej sieci może być kilkanaście.
Montaż - bolączka polskiej rzeczywistości. Nasi inżynierowie i eksperci są to ludzie którzy od samego początku branży w Polsce zamontowali łącznie kilkadziesiąt tysięcy małych, średnich i dużych instalacji fotowoltaicznych. Wszelkiego rodzaju zagadnienia problemy techniczne są im znane a ich olbrzymie doświadczenie powoduje, że Państwa instalacja będzie zamontowana w sposób prawidłowy zgodny ze sztuką i wg nie tyle tylko polskich norm ale bierzemy też doświadczenie naszych zachodnich sąsiadów, którzy instalacje fotowoltaiczne montują kilkanaście lat.