Wbrew pozorom nie jest to łatwy wybór. Należy pamiętać że każdy system musi być certyfikowany. Anomalie pogodowe zwłaszcza wiatry śniegi mogą wyrządzić szkody - a pierwszą rzeczą sprawdzaną przez ubezpieczycieli będzie certyfikat dopuszczający daną konstrukcję. Pamiętajmy, że każdy dach jest inny, pokrycie jego też jest różne, grunty też nie są jednakowe. Wysokość budynku, strefa wietrzna i inne mają wpływ na dobór konstrukcji montażowych. Inżynierowie Prometeo Smart Solutions biorąc pod uwagę audyt techniczny dobiorą konsktrukcję z którą będziesz czuł się bezpiecznie.
Nikt z nas nie chce zastanawiać się czy aby nasza instalacja jest bezpieczna. Aby była służy do tego wszelkiego rodzaju aparatura zabezpieczająca. Zabezpieczenia przeciwprzepięciowe po stronie prądu stałego ( DC), zabezpieczenia przeciwprzepięciowe po stronie prądu przemiennego ( AC) zabezpieczenia nadprądowe, różnicowo-prądowe, izolacyjne , odpowiednia grubość i jakość przewodów, rozłączniki przeciwpożarowe, uziemienie - te i inne zabezpieczenia stosuje dla każdej przez siebie zamontowanej instalacji Prometeo Smart Solutions.
Posiadanie własnej elektrowni słonecznej w swoim gospodarstwie rolnym to szereg korzyści. Z jednej strony wpisujemy się w wszelkie dyrektywy i nakazy Unii Europejskiej a z drugiej strony jesteśmy w stanie mocno obniżyć koszty prowadzenia gospodarstwa. Instalacja fotowoltaiczna to zestaw urządzeń, które zapewnia nam energię pochodzącą z darmowych promieni słonecznych. Płacimy za wybudowanie a korzystamy za darmo.
Jakie kryteria należy przyjąć decydując się na zakup własnej instalacji PV. Kluczowym zagadnieniem to jest miejsce - możemy budować zarówno na dachach jak i na gruncie lub elewacji budynku. Drugie zagadnienie to wybór sprzętu - każdy ma swoje plusy i minusy zaczynając od jakości poprzez cenę kończąc na dostępności i serwisie. Kolejne zagadnienie to wykonawca, który powinien posiadać wszelkie uprawnienia do montażu elektrowni słonecznych a z drugiej posiadać doświadczenie i oferować szybki serwis naszej instalacji.
Ile osób tyle historii na temat jakości i "który jest lepszy". Po to aby spać spokojnie i mieć po drugiej stronie sprawdzonego producenta powinniśmy zwrócić uwagę na to czy dany producent jest na liście TIER1 - mówi się na to ranking ale jest to tylko i wyłącznie weryfikacja przez agencję finansową co do rzetelności producenta - nie jest to ranking paneli i nie ma znaczenia czy ktoś jest na 1 czy 30 pozycji - ważne że jest.
Kolejnym czynnikiem potrzebnym do wyboru to właśnie miejsce montażu - dachy są bardziej narażone na wszelkiego rodzaju zagrożenia pożarowe, więc warto jest się zastanowić nad panelami w technologii podwójnego szkła, które to potrzebuje większej temperatury żeby się zacząć palić. Wielkość paneli w przypadku dachu też ma znaczenie - mocny panel to zazwyczaj nie jest lepszy panel ale po prostu większy.. mocowanie dużych paneli na dachu rodzi więcej zagrożeń ze względu na jego powierzchnię. Grunt - tutaj można zastosować panele " zwykłe " z foliowym tyłem lub chcąc więcej energii generować można zastosować panele Bifacjalne, które potrafią generować energię również z tylnej części paneli. Oczywiście wiąże się to z zastosowaniem specjalnej konstrukcji oraz odpowiedniego przygotowania podłoża tak aby jak najwięcej odbijało promieni słonecznych ( albedo)
Doradcy Prometeo Smart Solutions są w stanie każdemu z naszych klientów zaproponować najbardziej właściwe i ekonomiczne rozwiązanie
Serce każdej instalacji. Tutaj też możemy usłyszeć od wielu osób na temat wyższości jednych nad drugimi. Niestety w Polsce najpopularniejsze to te... najtańsze, które zostawiają jeżeli chodzi o jakość wiele do życzenia. Falowniki dzielą się na
Standardowe falowniki, pracujące w systemie połączeń szeregowych bez możliwości podłączenia magazynów energii, W przypadku wyboru serca instalacji należy mocno zastanowić się czy tani falownik to to czego potrzebujemy.
Praktycznie jeden producent oferuje falownik, który nie będąc falownikiem hybrydowym pozwala na podłączenie magazynu energii a tym samym zwiększenie poziomu autokonsumpcji z naszej instalacji fotowoltaicznej. Plusy to to, że płacimy jak za zwykły falownik, minus to fakt, że służy tylko i wyłącznie do zwiększenia autokonsumpcji.
Falowniki do tzw. ciężkiej pracy. W przypadku zacienienia modułów fotowoltaicznych lub montażu na specyficznych dachach jest to czasami jeden z nielicznych wyborów. Falownik "udaje" połączenia równoległe powodując, że każdy panel generuje swoją moc i nie ogląda się na inne w danym szeregu. Minus - ilość dodatkowych urządzeń - pod jednym lub dwoma panelami jest jedno urządzenie ( optymalizator mocy ) co zwiększa awaryjność tego zestawu. Plus większa generacja energii przy chwilowych lub częstych zacienieniach.
Alternatywa dla falowników z pełną optymalizacją. Mikroinwerter nie udaje połączenia równoległego ale tak właśnie jest skonstruowany - panele są podłączone do niego równolegle. Każdy z mikroinwerterów zwanych też potocznie mikrofalownikami posiada od 1 do 3 punktów śledzenia mocy (MPPT) co powoduje, że uzyski z takich urządzeń są dużo większe niż z falowników szeregowych lub z pełną optymalizacją. Jednakże jak to w życiu bywa bez minusów nie ma plusów. Minusem to tak jak w przypadku falowników z pełną optymalizacją to ilość urządzeń wchodzących w skład takiej instalacji ilość połączeń i dużo droższy serwis niż w przypadku falowników szeregowych.
Jest to dość zaawansowane urządzenie oparte na standardowych falownikach, którego zadaniem jest praca zarówno kiedy jest zasilanie z sieci ( ON-GRID ) jak i wtedy kiedy tego zasilania nie ma ( OFF-GRID) Falowniki te są przystosowane do obsługi magazynów energii ale nie tak jak falowniki z obsługą magazynu tylko do zwiększenia autkonsumpcji, ale też do wykorzystywania go jako zasilanie awaryjne ale także daje nam możliwości zarządzania energią ( HEMS/EMS) - może sterować różnymi urządzeniami np. pompą ciepła, klimatyzacją, ładowarką do samochodów, rolety żaluzje i inne.