przydomowy wiatrak
Tak można nazwać to urządzenie. Wiatraki znane są myślę, że od setek jak nie od tysięcy lat. Już nasi przodkowie doceniali moc wiatru.
W Polsce zainteresowanie turbinami mocno rośnie. NFOŚiGW uruchomił w połowie roku dotację o nazwie "Moja Elektrownia Wiatrowa" co spowodowało iż chętnych na ten generator prądu przybywa lawinowo.
Specyfika pracy turbin wiatrowych powoduje, że najbardziej zainteresowaną grupą to są osoby, które posiadają ogrzewanie elektryczne. Czy jest to pompa ciepła czy też piec indukcyjny czy inna forma ogrzewania prądem fakt ten powoduje, że nawet 80% energii elektrycznej jest pobierana w okresie jesienno zimowym.
Czy tylko ta grupa odbiorców powinna zainteresować się turbinami? Jest to tak naprawdę zależne od ilości energii konsumowanej w tym okresie. Turbina o mocy 3 kW jest w stanie w ciągu jednego dnia wygenerować ponad 60 kWh energii - jeżeli nie mamy takiego poboru energia ta zostanie sprzedana do zakładu energetycznego po cenie zazwyczaj niższej niż zakup.
Turbiny wiatrowe dzielą się na:
- poziome - najbardziej popularne widoczne i znane wszystkim przysłowiowe wiatraki o 3 łopatach. Specyfika pracy tych turbin powoduje, że jest to jedno z najbardziej efektywnych urządzeń ale... na dużych wysokościach. Na małych wysokościach ( poniżej 30m) turbina poddaje się odbiciom i zawirowaniom wiatru co powoduje, że co chwila zmienia obroty i ustawienie do kierunku wiatru. To powoduje znaczący spadek sprawności a także mikrodrgania co uniemożliwia budowę ich na dachach budynków - te za niedługi czas będą wymagały remontu.
- pionowe - te turbiny są mniej popularne. Zamiast łopat mają wirniki o różnych nawet całkiem zmyślnych kształtach. Charakteryzują się niższą niż turbiny poziome sprawnością, jednak na niskich wysokościach są bardziej efektywne. Są niskoobrotowe, nie są zależne od odbić wiatru, nie musza się do niego ustawiać, mają naturalny hamulec sprawiający, że są jedne z najbardziej bezpiecznymi rozwiązaniami. Dodatkowo nie generują mikrodrgań i są bardzo ciche.
Rodzaj podłączenia:
- OFF-Grid - najprostsza i najtańsza instalacja. Potrzebujemy turbiny, regulatora, akumulatora ( kwasowo - ołowiowe, AGM, LiON.) oraz przetwornicy. Takiej instalacji nie wolno wpiąć do naszej domowej sieci, przetwornica posiada gniazdko do którego możemy podpiąć oświetlenie, czajnik czy inne urządzenie. Jeżeli ktoś w jakiś sposób połączy przetwornicę z istniejącą siecią w obiekcie jest narażony na potężne kary.
- ON-Grid - instalacja wpięta za pomocą certyfikowanego falownika do sieci obiektu. Korzystamy z niej tak samo jak z instalacji fotowoltaicznej. Energia najpierw zasila nam urządzenia, które w danym momencie pobierają prąd, następnie jeżeli moc jest wyższa i posiadamy magazyn energii - ładuje go. Po naładowaniu energia jest wysyłana do sieci. Ten rodzaj instalacji jest już bardziej kosztowny niż opcja OFF-Grid ze względu na konieczność zastosowania falownika, który ze względu na pracę turbin musi być niskonapięciowy a z drugiej strony powinien mieć wbudowany regulator MPPT, który obsługuje turbiny. Oczywiście konieczne jest też zastosowania wszelkich zabezpieczeń wymaganych przez prawo.
Regulacje prawne:
- na budynkach można bez pozwolenia i zgłoszenia montować turbinę do 3m powyżej kalenicy. Od 3 do 12 metrów również na budynkach można postawić maszt na zgłoszenie. Taka budowa musi być nadzorowana przez kierownika budowy a do gminy gdzie dokonujemy zgłoszenia musi być dostarczony projekt takiej instalacji. Na gruncie do 3 metrów można stawiać bez pozwolenia i bez zgłoszenia. Powyżej 3 metrów musimy mieć pozwolenie na budowę. Wysokość masztu musi być mniejsza niż odległość do granicy działki. Ze względu na uwarunkowania społeczne budowa masztu, który udaje, że jest masztem na budynku ( ma oddzielny fundament ) może spowodować skargę sąsiadów lub innych osób do Państwowego Inspektoratu Budowlanego co grozi karami oraz rozbiórką.
Budowa turbin.
- Nasza firma ze względu na uwarunkowania prawne budowy instalacji turbin wiatrowych skupiła się na turbinach pionowych Dragon produkowanych przez polskiego producenta Dospel z Częstochowy. Turbiny te charakteryzują się olbrzymią ilością miedzi zastosowanej do budowy cewek w generatorze. Sama budowa takiej turbiny to w zależności od jej mocy to 1,2 lub 3 generatory składające się z magnesów neodymowych oraz cewek. Wirnik w turbinie 500 watowej ma 1,7m wysokości i 1m szerokości. Turbiny 1000 posiadają dwa generatory oraz wirnik o wielkości 2,4m i średnicy 1,5m. Turbina 1500 nie różni się wyglądem od 1000 ale posiada 3 generatory.
Mamy olbrzymie doświadczenie w montażu ON-Grid turbin o pionowej osi obrotu Dospel Dragon.