Logo Prometeo Smart Solutions

przydomowy wiatrak 

Tak można  nazwać to urządzenie. Wiatraki znane są myślę, że od setek jak nie od tysięcy lat. Już nasi przodkowie doceniali moc wiatru. Cóż się jednak stało, że urządzenia te są w dalszym ciągu mało popularne. Przysłowiowy wiatrak zmienił nazwę na turbinę wiatrową ale to nie była tylko zmiana nazwy - wiatraki zaczęły nie tyle dawać siłę jak kiedyś, ale produkować energię elektryczną z wiatru. Cała ta "niepopularność" małych turbin wiatrowych jest spowodowana trudnością w zmierzeniu jak taka turbina dokładnie u nas będzie działać. W przypadku fotowoltaiki wiemy jak ona nam będzie działała z dokładnością 15%

z turbiną już tak nie jest.

Na rynku są turbiny pionowej oraz poziomej osi obrotu. Poziome turbiny mają wyższą sprawność niż pionowe ale nie nadają się do montażu na małych wysokościach. Wiatr, który będzie miał przeszkody będzie się od nich odbijał i powodował, że działanie poziomego wiatraka będzie mało efektywne. Poziomych nie można też montować na budynkach ze względu na mikrodrgania, które prędzej czy póżniej a bardziej prędzej uszkodzą nam nasz budynek.

Nasza firma stosuje turbiny o pionowej osi obrotu. Mniej sprawna ale jednak lepiej działająca na niskich wysokościach czyli dach naszego domu lub firmy. Nie jest zależna od odbić wiatru, nie powoduje drgań uszkadzających budynek. Jest wydajniejsza przy słabych wiatrach niż pozioma a możliwość zastosowania generatora opartego na magnesach powoduje, że nie potrzebuje silnego wiatru do produkcji energii. Każda turbinę możemy podłączyć w systemie OFF Grid - i to dziś jest najpopularniejszy model ze względu na koszty. Lub ON Grid.

  • OFF Grid potrzebuje do działania turbiny, regulatora ładowania wraz z hamulcem, akumulatora i przetwornicy zamieniającej prąd stały na przemienny. Takiego zestawu nie wolno wpiąć do naszej sieci domowej. Przetwornica posiada gniazdko i do niego możemy podłączyć jakieś urządzenie tak aby korzystało z energii, która jest w akumulatorze.
  • ON Grid nie posiada regulatora a turbina jest wpięta w falownik dopuszczony do pracy z siecią elektroenergetyczną. Nie potrzebuje też hamulca jako takiego chociaż często stosowane są hamulce serwisowe. Rolę regulatora przejmuje falownik, który odpowiednio ustawiony steruje generatorem w turbinie. Nie może być to zwykły falownik solarny - musi mieć obsługę turbin wiatrowych ze względu na inną ich pracę niż paneli. Zazwyczaj też nie da się podłączyć jednego generatora pod taki falownik stąd koszty takiego rozwiązania są dużo wyższe niż systemu OFF Grid. 

Jakie są zalety - nasz dom ma prąd zarówno wtedy kiedy wieje jak i wtedy kiedy świeci, pod warunkiem spięcia tego systemu z instalacją fotowoltaiczną. Wiatry zazwyczaj wieją w zimę na jesieni część wiosny i w nocy czyli wtedy kiedy fotowoltaika nie pracuje albo pracuje słabo. 

 

 

 

Przydomowe turbiny wiatrowe 

Anemometr do badania siły wiatru