Logo Prometeo Smart Solutions

magazynowanie energii w domkach jednorodzinnych 

05 sierpnia 2024

Po lawinowym przyroście mocy w mikroinstalacjach fotowoltaicznych, okazało się że polskie sieci elektroenergetyczne zwłaszcza te niskonapięciowe nie są przystosowane do obsłużenia takiej mocy w mikro fotowoltaice. Polski ustawodawca nakazał przyłączenie każdej instalacji do 50 kW ( wcześniej do 40 kW ) bez analizy jej oddziaływania na sieć. Profile zużycia zwłaszcza w domkach jednorodzinnych zupełnie odbiegają od profilu pracy mikroinstalacji fotowoltaicznej co rodzi problemy w postaci braku odbioru wprowadzonej mocy. Fizyka w tym wypadku w połączeniu z przestarzałą infrastrukturą jest nieubłagana i prosumenci borykają się z problemami wyłączeń instalacji wtedy kiedy ta powinna generować energię.

Jak temu zaradzić?

Można domowymi sposobami włączając urządzenia które nie wymagają naszej obecności – elektryczne grzanie ciepłej wody, klimatyzacja, roboty odkurzające, roboty koszące, pralka. Ten system mimo że wydaje się prosty zmusza nas do ręcznego dopasowania poboru energii do obecnej pogody.

Drugi sposób to właśnie magazyn energii, który będzie ładowany właśnie wtedy kiedy nasz pobór jest mniejszy niż generowanie energii ze słońca. Dodatkowo nowoczesne falowniki są w stanie sterować naszymi urządzeniami mając wiedzę o energii z paneli fotowoltaicznych, o stanie naładowania magazynu  a także o naszym obecnym poborze prądu. Dzięki temu są w stanie automatycznie włączać urządzenia, które są nam niezbędne ale nie wymagają naszej obecności.

Dobór magazynu energii.

Branża jest młoda i duża część instalatorów nie ma wiedzy o doborze magazynu. Nasze doświadczenie kieruje nas ku stwierdzeniu, że duża część instalacji jest dobierana niezgodnie ze sztuką. Najbardziej „właściwym” wydaje się montaż magazynu po paru miesiącach działania instalacji PV, do której podpięty jest inteligenty licznik, który jest w stanie nałożyć na siebie profil produkcji z instalacji fotowoltaicznej z naszym poborem. Jednakże obecne dofinansowania do instalacji przydomowej zmuszają nas do szybkiego wyboru instalacji wraz z magazynem. Przy doborze należy wziąć pod uwagę czy instalacja ma zapewniać nam zasilanie rezerwowe i czy zależy nam na szybkim czasie zwrotu takiego magazynu. Jeżeli ma służyć do zasilania rezerwowego należy ustawić blokadę rozładowywania się do końca ( zasilanie rezerwowe jest wtedy kiedy magazyn ma energię na zasilanie ) i tym samym musimy przewymiarować nasz magazyn o wartość którą pozostawiamy na zasilanie rezerwowe. Jeżeli zależy nam na ekonomii to magazyn musi być tak dobrany aby zapewnić jak największą liczbę cykli w ciągu roku. Dlaczego? Jeżeli pomnożymy koszt zaoszczędzonej energii przez liczbę cykli wyjdzie nam roczna oszczędność na magazynie energii. Im więcej cykli tym oszczędności wyższe. W tym wypadku aby oszczędności były jak największe musimy tak dobrać magazyn aby mógł się cały rozładować w czasie kiedy nie pracuje instalacja fotowoltaiczna. Prosumenci, którzy są w systemie Net-Billing od 1 lipca 2024 roku są rozliczani godzinowo ( nowelizacja ustawy ma dać wybór między rozliczaniem miesięcznym a godzinowym ) Ten system daje nam drugą możliwość „zarabiania” na posiadaniu magazynu energii – arbitraż. Ten model polega na rozładowywaniu magazynu i wpuszczaniu energii do sieci wtedy kiedy energetyka jej potrzebuje – a wtedy jest ona droga. Algorytmy śledzą zapotrzebowanie na energię w sieci i dostosowują pracę magazynu tak aby w godzinach zapotrzebowania na energię magazyn wysyłał ją do sieci. Przy doborze pojemności magazynu energii dla jednego modelu – autokonsumpcji – dobieramy go tak aby całą jego energię wykorzystać na własne potrzeby, dobierając go do zasilania rezerwowego należy wziąć pod uwagę stałą ilość energii z której magazyn nie będzie korzystał. Praca w 3 systemach czyli zasilanie awaryjne, autokonsumpcja i arbitraż wymaga dużo większej pojemności. Im więcej modeli pracy magazynu tym szybszy czas zwrotu. Dzisiejsze technologie magazynowania energii dają nam gwarancję na 6000 cykli ( 20 lat przy 300 cyklach rocznie ) a co niektórzy dają również gwarancję na 20 lat.